עודף משקל

0
2973
עודף משקל

מהו עודף משקל?

עודף משקל מוגדר כמצב בו משקל הגוף הינו גבוה מהנורמות המקובלות בחברה לאנשים בעלי גובה זהה. בנוסף ייתכן ספורטאי בעל עודף משקל אבל שאינו סובל מהשמנת יתר בזכות מסת שרירים גבוהה. עודף משקל והשמנת יתר הן בעיות בריאותיות בקנה מידה בינלאומי. חוסר ידע בנושאי תזונה, חוסר בפעילות גופנית והזמינות הגבוהה של ג'אנק פוד הם האחראיים למצב זה.

מה גורם לעודף משקל?

  • צריכת כמויות מוגזמות של אוכל עתיר שומנים ופחמימות. מזון זה זול משמעותית ממזון עתיר חלבונים.
  • אנשים אשר חושבים שגופם יודע כיצד לחיות ולתפקד בלי שום קשר להתנהגות ולהרגלי האכילה שלהם.
  • עודף משקל גורם להוצאות כספיות גבוהות על אוכל ובגדים במידות מיוחדות, אובדן של הזדמנויות עבודה והוצאות בריאותיות שונות גורם לחוסר אנרגיה וחשק להתמודד עם הבעיה של עודף משקל.
  • תרבות בה אכילה משותפת מחזקת את הקשר בין בני זוג.
  • חינוך ותוכניות לימוד משאירות אנשים רבים ללא מושג לגבי מושגים כמו "יתר לחץ דם", "סוכרת" המשמעות שלהם וכיצד ניתן להקטין את הסיכויים לסבול מהם.
  • ההשפעה של התאגידים שמוכרים לנו אוכל עתיר פחמימות ושומנים, אלכוהול וסיגריות גדולה יותר מההשפעה של אלו המנסים לשמור על בריאות הציבור.

עודף משקל וההשפעות הבריאותיות

עודף משקל מהווה מעמסה על שריר הלב, שכן הלב לא גדל בפרופורציה לעלייה במשקל הגוף. כלומר אותו לב שצריך לספק דם עם חמצן ורכיבי מזון לתאי הגוף צריך לספק זאת לגוף גדול יותר ונשאר עם רזרבה קטנה יותר.

עבור אנשים בעלי עודף משקל קשה יותר לבצע פעילות גופנית לאורך זמן או בעצימות גבוהה כדי לשרוף קלוריות.

עודף משקל מתורגם לרמות גבוהות יותר של LDL, כולסטרול ושומנים בדם.LDL גבוה גורם להצטברות שומן נוספת על דפנות כלי הדם. פעילות גופנית מעלה את רמות הHDL אשר מקטין את הסיכוי לטרשת עורקים.

עודף משקל הינו בעיה בינלאומית וברוב המקרים אנשים הנכשלים בתהליך ירידה במשקל מועדים יותר ללקות במחלות לב וכלי דם, סוכרת ויתר לחץ דם.

הקושי לרדת במשקל

המערכת האנדוקרינית האחראית על ייצור והפצת ההורמונים בגוף תמיד שואפת לשמור על המצב הקיים בגוף אפילו אם הוא מזיק לבריאות.לכן, ניסיונות לרדת במשקל לעיתים גוררים אחריהם תופעות לוואי כגון: רצון לאכול, סחרחורות ועצבנות המקשים על תהליך הירידה במשקל.

אנשים רבים מנסים להוריד במשקל גופם בזמן קצר של מספר חודשים את העודף משקל שהצטבר במשך שנים ארוכות. סבלנות היא תכונה הכרחית להצלחה בתהליך. לוקח זמן למערכות הגוף להסתגל לתוצאות החדשות.

הפחתה במשקל ע"י ספירת קלוריות והשתתפות בפעילות גופנית לא תמיד מספיקה. פרמטרים נוספים המשפיעים לרעה הינם שעות עבודה ארוכות, אוכל לא בריא, מתח נפשי.

שתיית אלכוהול ועישון מקשים על הירידה במשקל.גם אם אלכוהול בכמות קטנה שומר על בריאות הלב הוא פוגע ביכולות אימון הכושר באותו למחרת היום ופוגע בהישגים של אותו היום.העישון גם אם משפר את מצב רוחכם למספר שעות כולל בתוכו עוד מספר נזקי עישון המשפיעים על הפעילות הגופנית לרעה.

מומלץ להיעזר במאמן כושר אישי אשר ילווה את תהליך הירידה במשקל ויתאים לכם אימון כושר יעיל ומותאם באופן אישי ויעזור לכם ביצירת הרגלים לאורח חיים בריא.

מומלץ להיעזר בדיאטנית קלינית אשר תלווה את תהליך הירידה במשקל ותתאים לכם תוכנית תזונה מותאם באופן אישי ותעזור ביצירת הרגלים תזונתיים לאורח חיים בריא.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here