השמנת יתר

0
2407
השמנת יתר

מהי השמנת יתר?

השמנת יתר (Obesity) מוגדרת כמצב בו יש יותר מדי שומן גוף.

כמה עובדות מעניינות:

  • ייתכן מצב בו אדם לא יהיה בעל משקל עודף ועדיין יסבול מהשמנת יתר כתוצאה מחוסר בפעילות גופנית ואיבוד מסת שריר.
  • חשוב לציין שללא פעילות פיזית כל רכיבי המזון (פחמימות, חלבונים ושומנים) יהפכו לשומנים אם נצרוך אותם בכמות עודפת למה שגופנו זקוק לו.
  • חשוב לציין שהשומן החיצוני (הנראה לעין) הוא רק חלק מכמות השומן הכוללת בגוף.קיים גם שומן פנימי (visceral fat) אשר נמצא מסביב לאיברים הפנימיים ובתוך כלי הדם.
  • החל מגיל 20 כאשר רוצים להתחטב ולשרוף שומן חשוב לזכור שהכבד הוא האיבר החיוני בתהליך זה וירידה מהירה במשקל ובשומן עלולה לפגוע בכבד, להפוך את התהליך ולפגוע בבריאות הכללית.

המשמעות הבריאותית של השמנת יתר

השמנת יתר מצביעה על פגיעה בתפקוד הנשימה התאית / חילוף החומרים בתא.כאשר הצריכה הקלורית עולה על ההוצאה הקלורית הגוף לא מספיק להשתמש ברכיבי המזון ושולח את העודפים האלו בתהליכים מסויימים לאחסון ברקמת השומן.כאשר תהליך זה מתרחש עקב חוסר בפעילות גופנית הגוף בונה את רקמת השומן ומאחסן אותו כטריגליצרידים.תהליך זה מעודד ייצור כולסטרול נוסף וצובר אותו בתוך כלי הדם וע"י כך מונע ממרכיבים חיוניים להגיע אל התאים באספקה מתאימה.

כיצד לזהות ולהעריך השמנת יתר

מדידת היקף מותניים – מצביע על השמנת יתר

אצל נשים היקף מותניים מעל 90 ס"מ מצביע על השמנת יתר.

אצל גברים היקף מותניים מעל 100 ס"מ מצביע על השמנת יתר.

אינדקס מסת גוף BMI – Body Mass Index

מדד זה הינו משקל הגוף בק"ג חלקי (גובהX גובה). מדד זה אינו מתייחס לשומן אלא רק לגובה ולמשקל על מנת להעריך גורמי סיכון.

משקל תקין – יראה BMI של 18.5 עד 25

עודף משקל – יראה בד"כ BMI של 25 עד 30

השמנת יתר – יראה בד"כ BMI מעל 30

ניתן כמובן גם לבצע בדיקת אחוזי שומן באמצעות קאליפר או משקל למדידת אחוזי שומן(באמצעות חישוב מוליכות חשמלית).על בדיקות אחוזי שומן ארחיב במאמר נוסף.

השמנת יתר היא לרוב תוצאה של הזנחה של הרבה שנים של אכילה לא מבוקרת וחוסר בפעילות גופנית.היא מהווה גורם סיכון למחלות רבות בינהן סוכרת, לחץ דם גבוה ומחלות לב וכלי דם.

אל תחכו שגורמי הסיכון יהפכו למציאות, שנו את אורח החיים שלכם כבר עכשיו.

ממש ברגע זה , התקשרו אל מאמן כושר אישי וקבעו פגישת היכרות והכוונה. ותאמו לאחר מכן מפגש עם דיאטנית אשר תכוון אתכם בהיבט התזונתי המתאים לאורח החיים החדש שלכם!

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here